Jak wygląda wenflon każdy widzi. Związane są z nim różne mity jak np. to, że nie wolno zginać ręki albo to, że igła zostaje w środku. Zawsze staram się dokładnie wyjaśniać pacjentowi po co mu ten “teflon” i jak się z nim obchodzić. Pilnuję też, aby zakładać wenflon o najmniejszej średnicy, który dostosuje się do zalecanej terapii i potrzeb pacjenta ograniczając jego ból (no chyba, że jesteśmy na Izbie Przyjęć w piątek o 23 a Pan Misiaczek postanowił pokazać nam jakich nauczył się sztuk walki podczas pobytu u mnichów w Tybecie.

Poniżej zamieszczam najczęstsze zastosowania kaniuli o konkretnych kolorach i ich przepływy. Chętnie poznam Wasze sugestie w komentarzach 😉

FIOLETOWY 26 G
zastosowanie: najczęściej w neonatologii, rzadziej w medycynie paliatywnej lub geriatrii. Infuzja jest możliwa, ale przepływ jest bardzo wolny.
średnica: 0,6 mm
długość: 19 mm
przepływ: 10-15 ml/min

ŻÓŁTY 24 G
zastosowanie: zakładany głównie u niemowląt, małych i większych dzieci. Wykorzystywany przy operacjach, a także jako zabezpieczenie w urazach
średnica: 0,7 mm
długość: 19mm
przepływ: 23 ml/min

NIEBIESKI 22G
zastosowanie: zalecany u starszych dzieci i młodzieży oraz osób starszych, u których żyły są cienkie, kruche i często pękają. Niewskazany u osób otyłych z obfitymi fałdami skórnymi. Trudny do założenia kiedy skóra jest twarda z licznymi zrostami.
średnica: 0,9 mm
długość: 25 mm
przepływ: 22 – 50 ml/min
przepływ krwi: 18 ml/min

RÓŻOWY 20 G
zastosowanie: starsze dzieci, młodzież i dorośli. Najbardziej optymalna kaniula. Znajduje dobre zastosowanie przy podaży leków, pierwszorazowym pobieraniu krwi i przetaczaniu krwi. Łatwy do założenia w małe, cienkie żyły. Obok zielonej kaniuli najpowszechniej zakładany wenflon u młodzieży i dorosłych.
średnica: 1,1 mm
długość: 32 mm
przepływ: 55 – 80 ml/min
przepływ krwi: 31 ml/min

ZIELONY 18 G
zastosowanie: starsi nastolatkowie i dorośli. Wlewy o dużej objętości. Wykorzystywany w operacjach, urazach, przy podawaniu kontrastu, przetaczaniu krwi. Wymaga większej, solidnej żyły. Obok różowej kaniuli najpowszechniej zakładany wenflon u młodzieży i dorosłych.
średnica: 1,3 mm
długość: 32 mm
przepływ: 100 – 120 ml/min
przepływ krwi: 45 ml/min

BIAŁY 17 G
zastosowanie: głównie dorośli. Ciężkie urazy, operacje. Często wybierany podczas zakładania dojścia do żyły szyjnej.
średnica: 1,4 mm
długość: 45 mm
przepływ: 125 ml/min
przepływ krwi: 76 ml/min

SZARY 16 G
zastosowanie: zakładany głównie u dorosłych. Wlewy szybkie o dużej objętości. Duże urazy, ciężkie operacje. Najczęściej w stanach zagrożenia życia. Niezbędna duża, stabilna żyła.
średnica: 1,8 mm
długość: 45 mm
przepływ: 150 – 240 ml/min
przepływ krwi: 118 ml/min

POMARAŃCZOWY 14 G
zastosowanie: największy dostępny wenflon. Zakładany głównie u osób dorosłych, często na żyle szyjnej. Stany zagrożenia życia wymagające szybkiej podaży dużych objętości płynów, a także agresywni pacjenci nie rozumiejący relacji pielęgniarka / ratownik – pacjent. Wymagana duża, stabilna żyła.
średnica: 2,1 mm
długość: 45mm
przepływ: 250 – 300 ml/min
przepływ krwi: 172 ml/min


1 Komentarz

Kasia · 28 stycznia 2020 o 17:08

Hej! Dodam so żółtego: dzieli się jeszcze na żółty neonatologiczny. Do podaży kroplowek i antybiotyków. Teraz pracuję na onkologi dla doroslych i też ich używamy, bo jest dużo pacjentów „bez żylnych”. A najczęściej zakładamy w standardzie niebieskie „weflony”.
Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *